Daniel ŠPERL
český dokumentární fotograf
Beseda v Leica Gallery Prague
V rámci akce Leica + ve spolupráci s FotoŠkoda proběhla v úterý 25. června 2024 beseda v prostorách Leica Gallery Prague, Školská 28, Praha 1.
Besedu uvedl Kevin V. Ton.
Hermit v Plasích 1992-1999
28. června 2024 – 1. září 2024
Výstavu pořádá Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici
Vystavující:
Daniel Šperl, Radovan Kodera, Martina Smeykalová, David Miller, Igor Hlavinka, Martin Zetová, Jaroslav Kořán
Zahájení proběhlo ve čtvrtek 27.6. v 18.00 hodin.
Připomínka aktivit, které v bývalém plaském klášteře během devadesátých let pořádaly Nadace Hermit a Centrum pro metamedia. Byly to například mezioborová symposia, koncerty nebo divadelní představení, ve kterých se výtvarné umění setkávalo se soudobou i starou hudbou, scénickými a performativními obory. Od roku 1992 v Plasích Nadace Hermit uskutečnila devět sympozií, řadu festivalů, dílen, rezidenčních pobytů a výstav. Představilo se zde bezmála pět set umělců a kurátorů z Čech a celého světa. V roce 1996 tým s podporou nadace Pro Helvetia Ost-West inicioval a představil projekt Centra pro metamedia, který měl plaskou barokní sýpku proměnit na zázemí pro kulturní programy propojující Plasy s mezinárodní sítí obdobně mezioborově zaměřených institucí a organizací. Myšlenka Centra začátkem roku 2000 v Plasích odezněla a jeho aktivity se přesunuly. V roce 2023 uspořádalo Muzeum umění Olomouc výstavu Hermit Playback 1992 -1999 představující archiv Hermitu, který je dnes v jeho sbírkách a spolu s Asociací Mlok vydalo stejnojmennou dvoujazyčnou publikaci.
Autorský výběr z archivů fotografů ve výstavních prostorech muzea a galerie v Mariánské Týnici zachycuje atmosféru místa a komunity návštěvníků, kteří zejména během festivalů klášter navštěvovali. Fotografie Daniela Šperla, Radovana Kodery, Martina Zetové a Davida Millera jsou součástí obrazového archivu Hermitu. V instalaci jsou také dva keramické objekty, které vytvořil Igor Hlavinka během pobytu v klášteře a symposia Funus - průzkum místa v roce 1994. Tisky Martiny Smeykalové-Tomáškové vytvořené z otisků hub jsou abstraktním i konkrétním výrazem provázanosti organického života a prostředí. Prostor instalace doplňují zvukové záznamy z archivu Orloje Snivců.
Výstavu připravili: Miloš Vojtěchovský a Pavel Kodera
Výstava Šedesátky Roberta Riedla v kavárně Leica Gallery Prague.
Školská 28, Praha 1, 12. června - 19. září 2024
Zpracování celoživotního fotografického díla Roberta Riedla je dalším z kurátorských počinů Daniela Šperla.
Robert Riedl (1942-2002) byl nadšený amatérský dokumentární fotograf, který zachycoval všední okamžiky bez jakýchkoli příkras.
Po maturitě na Jihlavském gymnáziu vystudoval elektrotechnickou fakultu na ČVUT v Praze. Profesní život zasvětil práci v České televizi, kde pracoval nejdříve jako asistent kamery a později v oddělení technického rozvoje se specializací na zvuk. Ač jej většina dnešních diváků nezná, úplně neznámý jako fotograf nebyl. Sám jsem nešel desítky jeho fotografií publikovaných v novinách a časopisech v letech 1964 až 1966. Například na stránkách Mladého světa vycházeli jeho fotografie po boku fotografů jako byli MIroslav Hucek, Leoš Nebor, či Zdeněk Thoma. Sám měl rád tvorbu například Miloňe Novotného, Josefa Koudelky, Marie Šechtlové.
Hlavním tématem jeho snímků je mladý člověk. Skrze jeho fotografie se dostáváme do ulic Prahy i na vesnici, do pracovního života, do chvilek zábavy mladých vrstevníků u nás i v zahraničí. Fotografuje na koupalištích, na trempských táborech, v hudebních klubech, v tanečních, při autostopu, na vojně nebo na spartakiádě. Snaží se být všude, kde se něco děje. Několikaletou publikační činnost odstartovala jeho první autorská výstava fotografií v kině Klub v roce 1963. Výstavu tehdy zahajoval Dr. Ludvík Souček a o Robertu Riedlovi mj. napsal: “… pohybuje se kolem televizních a filmových kamer. Má kulturu vidění a přímo ohromující chuť fotografovat, která ho nepřešla ani po stovkách filmů. Fotografuje na kinofilm, nestará se o zrno, o přisvětlování, o pohybovou neostrost. Fotografuje všude, ale ne všechno. Svůj svět mladých lidí, takový, jaký je v nejrůznějších situacích.”
V případě Roberta Riedla jde tedy o připomenutí autora, který bezesporu patří do dějin české fotografie. Třináct ručních zvětšenin fotografií vystavených v kavárně Leica Gallery Prague je po dlouhé době malou mozaikou z tvorby talentovaného fotografa, přičemž zpracování jeho archivu ještě není u konce.
kurátor výstavy Daniel Šperl
Odchod branců na vojnu, Praha 1965, fotografie Robert Riedl
Fotograf Zdeněk Thoma vzpomínal na zahájení výstavy na "Boba".
Open Territory
Společná výstava československé dokumentární fotografie v rakouském domě fotografie Fotohof v Slazburgu.
Libor Fojtík, Jana Ilkova, Martin Kollár, Ema Lančaričová, Lucia Nimcová, Ivana Palečková, Daniel Šperl
Kurátor výstavy Motahar Amiri
01.12.2023–27.01.2024, vernisáž proběhla 30. listopadu 2023.
Link na stránky Fotohof
»Open Territory« ukazuje sedm poloh dokumentární fotografie, které se zabývají různými aspekty každodenního života v České republice a na Slovensku: veřejný prostor, městská krajina, subkultury, venkov, pulzující noční život a mnoho dalšího. Zatímco díla na této skupinové výstavě sestávají především z pozorování a dokumentace světa, jejich styly, perspektivy a jádro lze přiřadit k umělecké tradici magického realismu. Tradice, která byla obzvláště živá v socialistickém Československu a dodnes mnohé inspiruje k zachycení realistického přístupu k pozorování každodenního života, ale zároveň k surrealistickému porovnávání předmětů a lidí, které stírá hranici mezi realitou a fantazií.
Všední slavnosti
V Galerii fotografie a malého umění "Pavilon" v Šumperku se ve čtvrtek 27. dubna 2023 od 19 hodin uskutečnlo zahájení výstavy. Ukončana byla dne 16. července 2023. Jedná se o první samoobslužnou galerii v republice.
Všednosti
V Hradní galerii v Litoměřicích se ve čtvrtek 31. srpna 2023 uskutečnlo zahájení výstavy.
Výstava byla ukončena 30. září 2023.
Rozhovor z vernisáže uveřejnilo Litoměřicko24.cz.
Všednosti
V Galerii Sirkus Sušice proběhlo v pátek 21. ledna 2022 od 18 hodin zahájení výstavy Všednosti.
Výstava trvala do 18. dubna 2022.
OSM
V rámci festivalu autorských dokumentů DOKU zahrady 2021 byla dne 28. 8. 2021 v Kostele nalezení svatého kříže v Litomyšli zahájena výstava osmi fotografií. Výstava byla ukončena na konci října 2021.
Amerika
Vernisáž výstavy Amerika se uskutečnila v divadle K. H. Máchy v Litoměřicích 2. září 2021.
Tři dekády ITF
Vernisáž Tři dekády ITF FPF SU 1990-2020 proběhla 19. června 2020 v Domě u Černé Matky Boží v Praze.
Křest knihy Amerika
Leica Gallery Prague, Školská 28 v Praze proběhl dne 11. listopadu 2019.
Informace o knize najdete i na aktuálně.cz.
Vydavatelství Kehrer spolu s Leica Camera AG vydaly knihu Einblicke weltweit
V červnu 2019 vyšla fotografická kniha 17 fotografů ze 17 zemí připomínající výročí 100 let Waldorfských škol.
V České republice fotografoval Daniel Šperl mateřskou, základní a střední školu waldorfskou v Semilech.
Výstava fotografí z japonské Shimonity byla instalována v galerii Shashinkosha
アートグラフ 銀座, Shashinkosha Gallery, Ginza, Tokio, 中央区銀座2-9-14 銀座ビル1F, od 29. června 2019 do 4. července 2019
Výstava fotografí ze souboru Japonsko v kavárně Mezi řádky
V kavárně Mezi řádky, Štefánikova 40, Praha 5 Smíchov od konce ledna 2018 do začátku dubna 2018
Fotograf Miroslav Zajíc upoutal knihu Homo Pragensis
V Magazínu Práva v rubrice Týden Miroslava Zajíce byla 21. ledna 2018 publikována tato informace:
Křest nové knihy Homo Pragensis
Leica Gallery Prague, Školská 28 v Praze proběhl dne 8. ledna 2018.
Informace o knize najdete i na aktuálně.cz a na webu České televize.
Obálku knihy graficky upravil Jakub Škraban.
Japonsko
Cafe Prostoru_, Technická 6, Praha 6 - Dejvice
Zahájení výstavy proběhlo 12. září 2017. Výstava skončila 27. října 2017.
Kurátorka výstavy a grafická úprava pozvánky Martina Houdek.
Amerika
Předsálí kina Kotva, Lidická 2110, České Budějovice
Zahájení výstavy proběhlo 12. května 2017. Výstava skončila 23. června 2017.
Kurátor výstavy a grafická úprava pozvánky je Václav Němec. O výstavě kurátor napsal text, který naleznete zde.
Instalace výstavy v předsálí kina Kotva v Českých Budějovicích
Křest nové knihy Japonsko
Leica Gallery Prague, Školská 28, Praha
Křest knihy proběhl dne 6. února 2017
Londýn pohledem Daniela Šperla
Kavárna kina Hvězda, Uherské Hradiště
Zahájení proběhlo 25. listopadu 2016 v 19. 30 . Výstava proběhla od 3. listopadu 2016 do 9. prosince 2016.
Čtvrtstoletí ITF
Galerie hlavního města Prahy, Dům fotografie, Praha
Zahájení proběhlo 31. května 2016 . Výstava skončila 18. září 2016.
Japonsko
Dům umění , Opava
Zahájení proběhlo 11. listopadu 2015. Výstava skončila 3. ledna 2016.
Výstavní soubor je sestaven z výběru černobílých fotografií, které vznikaly během pěti fotografických cest a studijních pobytů v Japonsku mezi lety 1997 až 2015. Poprvé Daniel Šperl navštívil Japonsko v roce 1997 v rámci studijního pobytu na pozvání Japonské fotografické asociace a zatím naposledy to bylo letos v květnu, kdy na pozvání a za podpory EU-Japan Fest Japan Committee realizoval pro festival japonské kultury Japan Fest 2015 probíhající v rámci projektu Plzeň 2015 - Evropské hlavní město kultury fotografický výstavní soubor “Životní styl Japonska”.
Fotografický projekt Daniela Šperla “Japonsko” je originálním a uceleným českým vhledem do svébytné japonské kultury a osobitou sociologickou studií každodenního života lidí v japonských velkoměstech i na venkově. Ve vystaveném souboru se autor snaží médiem černobílé, ručně zpracované fotografie zachytit dynamický život japonských obyvatel, ale též jejich tradice, historii, kulturu a zvyky.
Fotograf a historik fotografie MgA. Angelo Božac, Ph.D. o souboru Daniela Šperla „Japonsko“ napsal:
„Zobrazování lidského údělu, emocí a prožitků vyžaduje od fotografa specifický přístup, pokoru a porozumění pro život člověka. Ve fotografii subjektivního dokumentu, kdy je autor téměř součástí děje, není prostor pro manipulaci se skutečností. Krása tváří, postojů a pohybů postav, zvláštní a často exotické prostředí Japonska, inspirovaly Daniela Šperla k výtvarnému pojetí tohoto podivuhodně přitažlivého světa a zároveň hledání souvislostí a symbolů, které exotičnost popírají.
Ačkoli se dokumentární fotografií ve světě zabývá mnoho fotografů, je velmi obtížné vymezit její osobitý projev. Snad proto, že nevychází z formy, nýbrž z vnitřního obsahu a poslání jednotlivce. Síla většiny Šperlových fotografií spočívá ve skvělém výběru kontextu a také v mimořádné schopnosti vtáhnout diváka do obrazu. Fotografie jsou intuitivní a přímo závislé na emočním obsahu situace.
Daniel Šperl odmítá jakoukoli vyumělkovanost, aranžmá, respektuje skutečnost bez jakéhokoli zásahu z jeho strany. Čeká na svou chvíli a hledá správné umístění ve vztahu k námětu. S tímto individualistickým přístupem přichází v pravý čas. I když ilustruje své osobní vize, ponechává prostor divácké fantazii. Ukazuje se jako mistr náznaků a tušených souvislostí a nemá potřebu vše explicitně vysvětlovat.
Pro dokonalou dokumentární fotografii nestačí jen být v určitou chvíli v zajímavém prostředí, ale je nutné mít schopnost i ze zdánlivě banální situace vykouzlit příběh. K tomu je ale třeba si stejně jako Daniel Šperl vypracovat svůj vlastní styl a způsob vidění. Šperlovo fotografické dílo naštěstí není spojeno s komercí a zakázkami, a proto se můžeme těšit z jeho vlastních prožitků a osobitého podání.“